Libertarian Party of Texas

From LPedia
Jump to: navigation, search
Libertarian Party of Texas
LPTexas Logo 2015.svg
General Information
Chartered: 1971
Region: 7
Officers
Chair: John Wilford
Vice Chair: Steve Harris
Secretary: Gary Johnson
Treasurer: Cassie Villela
Contact
Address: 111 Congress Ave. Suite 400
Austin, Texas 78701
Website: Website
Social Media
Facebook: Facebook
Twitter: Twitter

The Libertarian Party of Texas is the Texas affiliate of the Libertarian Party.

June 2006 meeting of the Texas SLEC


State Libertarian Executive Committee

The State Libertarian Executive Committee is elected every two years at the state party convention and is run by state party rules (which presently function as a combination of suspendable rules and non-suspendable bylaws). It consists of four officers and up to two district representatives for each of 31 state senate districts, for a theoretical maximum of 66 members. It typically meets in person once a quarter on a Saturday.

Officials

Chris Blystone, District 1
Madlen Krause, District 1
Karen "Nicole" Sprabary, District 2
Edward Maddox, District 2
Anastasia Wilford, District 3
Jennefer Payne, District 3
DJ Howarth, District 4
Scott Ford, District 4
Amy Lyons, District 5
Matthew Whittington, District 5
vacant, District 6
vacant, District 6
Tom Glass, District 7
Kathie Glass, District 7
Eric Vansingel, District 8
Shawn Jones, District 8
Liz Scripter, District 9
Rene Perez, District 9
Geoff Adams, District 10
Brian Bouffard, District 10
Bob Townsend II, District 11
Jon Hom, District 11
Roman Flute, District 12
George Reynolds, District 12
David Turner, District 13
Lee Sharp, District 13
William "Bill" Kelsey, District 14
Steven Haskett, District 14
Neal Dikeman, District 15
Carol Unsicker, District 15
Kyle Russell, District 16
Mike Dooling, District 16
Marian Young, District 17
Chris Clemence, District 17
Andrew Amelang, District 18
Mike Ryan, District 18
Anthony Valdivia, District 19
vacant, District 19
Troy Keathley, District 20
Shawn Flanagan, District 20
Mark Loewe, District 21
Ross Leone, District 21
Eric Schafer, District 22
Christa Hamill, District 22
Timothy (Eddie) Allen, District 23
Eugene J Flynn, District 23
Joe Burnes, District 24
Ben Farmer, District 24
Timothy Martinez, District 25
Chelsea Kendall-Meckel, District 25
Arthur Thomas, District 26
Bekah Congdon, District 26
Frank Lozano, District 27
vacant, District 27
Jordan Linnenkugel, District 28
Brad Clardy, District 28
Johnny Smythers, District 29
Jeffrey Conner, District 30
James Gholston, District 30
Shannon Thomason, District 31
Barry Hill, District 31

Staff

Operations
Public Relations
Political Action
Events
Development
  • vacant, Development Director
  • vacant, Fundraising Coordinator
  • vacant, Recruiting Coordinator
Finance
Records

Ballot Access

LPTexas has usually managed to maintain ballot access since first getting it in 1980.

It didn't get enough votes for governor to qualify in 1982. An unsuccessful ballot access petitioning drive in 1984 meant that LPTexas wasn't on the ballot and at least three elected partisan Libertarians were prevented from running for re-election.

The 1986 petition was successful and it wasn't necessary to petition again until 2004.

The need for another petition drive was narrowly averted in 2016.

Candidate Nominations

In Texas, candidates are selected by convention. If a candidate's district is located entirely within a county, the candidate is nominated by the county convention.

If a candidate's district crosses county lines but isn't the entire state, the candidate is nominated at a district convention. Starting in 2006 in North Texas most district conventions are held at a unified time and location so as to maximize the number of delegates to these conventions so the candidates can be properly vetted.

If a candidate office is statewide, the candidate is nominated by the state convention, with the obvious exception of US President, although theoretically that could also be decided at the state convention.

Statewide offices include: President, Governor, Lt Governor, US Senator, Justices of the Court of Criminal Appeals, Justices of the Supreme Court, Comptroller of Public Accounts, Railroad (oil and gas) Commissioners, Agriculture Commissioners, and Treasurer (office abolished in 1996).

County Chairs

Angelina County
James Clegg, 2018-2020
Bandera County
Kirk Price, 2018-2020
Bastrop County
William "Mike" Moore, 2018-2020
Bell County
Joshua Thomas, 2018-2020
Bexar County
Bekah Congdon, 2018-2020
Bowie County
Steve Oglesby, 2018-2020
Brazoria County
Thomas Belmore, 2018-2020
Brazos County
Christopher Jagge, 2016-2018
Burnet County
Calvin Tait, 2018-2020
Cameron County
Francisco Lozano, 2018-2020
Cherokee County
Melina Baker, 2018-2020
Collin County
Shawn Jones, 2018-2020
Comal County
Timothy Martinez, 2018-2020
Dallas County
Curry Taylor, 2018-2020
Denton County
James Felber, 2018-2020
Eastland County
Rhett Smith, 2018-2020
Ector County
Barry Hill, 2018-2020
El Paso County
Darin H. Stone, 2018-2020
Ellis County
Christie Bellinger, 2018-2020
Fort Bend County
George Hardy, 2018-2020
Franklin County
Kate Brock, 2018-2020
Galveston County
Jon Hom, 2018-2020
Grayson County
David Schaab, 2018-2020
Gregg County
Brandee Brown, 2018-2020
Grimes County
Audra Berry, 2018-2020
Guadalupe County
Nolan Schmidt, 2018-2020
Hale County
Kerry McKennon, 2018-2020
Harris County
Kathie Glass, 2018-2020
Harrison County
William "Doc" Halliday, 2018-2020
Hays County
Chelsea Kendall-Meckel, 2018-2020
Henderson County
Desarae Lindsey, 2018-2020
Hidalgo County
Mase Molina, 2018-2020
Howard County
Kent Ivey, 2018-2020
Hudspieh County
Johnny Smythers, 2018-2020
Hunt County
Chris Dodson, 2018-2020
Jasper County
Jennefer Lee Payne, 2018-2020
Jefferson County
Doug Crall, 2018-2020
Johnson County
Chad Hamill, 2018-2020
Kaufman County
Matt Wavering, 2018-2020
Kerr County
Warren Funk, 2018-2020
Knox County
Jason Doran, 2018-2020
Leon County
Derrick Reiner, 2018-2020
Llano County
Joe Burnes, 2018-2020
Lubbock County
Jordan Linnenkugel, 2018-2020
McLennan County
Lauren Daugherty, 2018-2020
Midland County
Brian Kirby, 2018-2020
Montgomery County
Eric Tanner, 2018-2020
Nacogdoches County
Justin Daniel, 2018-2020
Navarro County
Melanie Black, 2018-2020
Nueces County
Shawn Flanagan, 2018-2020
Orange County
Kennith Walston, 2018-2020
Parker County
Emily Lee, 2018-2020
Polk County
Bruce Quarles, 2018-2020
Potter County
Jack Westbrook, 2018-2020
Robertson County
Cyndy Welch, 2018-2020
San Jacinto County
DeAnna Jones, 2018-2020
Smith County
Rudy Wright, 2018-2020
Tarrant County
Liz Scripter, 2018-2020'
Taylor County
Troy A Bonar, 2018-2020
Titus County
Madlen Krause, 2018-2020
Tom Green County
Christopher Robinson, 2018-2020
Travis County
Eric Guerra, 2018-2020
Upshur County
Sherri Little, 2018-2020
Walker County
Tom Laurent, 2018-2020
Washington County
Andrew Amelang, 2018-2020
Wichita County
Calvin DeWeese, 2018-2020
Williamson County
Steven Harris, 2018-2020
Wise County
Brenda Vaughn, 2018-2020

Affiliates

Past Officers, State Committee Members, County Chairs, and Staff

Chair
Vice Chair

A-F

Geoffrey Adams, District 10 Representative (2017-2018)
Timothy (Eddie) Allen, District 23 Representative (2018-2020)
Nicholas Aluotto, Hays County Chair (2016-2017}
Andrew Amelang, District 18 Representative (2017-2018), Washington County Chair (2016-2018)
Thomas Anderson, Taylor County Chair (2010-2012}
Robert Appelbaum, District 3 Representative (2010-2012), Polk County Chair (2010-2012, 2016-2018)
David "Ryan" Arnold, Liberty County Chair (2010-2012)
Tommy Attaway, District 16 Representative (2016-2018)
Clyde Autrey, Terrell County Chair (2010-2012}
Brook Bailey, District 9 Representative (2015-2016, 2016-2017)
Melina Baker, Treasurer (2016-2018), Cherokee County Chair (2016-2018)
Mette Baker, District 19 Representative (2010-2011)
Joe Barnett, District 10 Representative (c. 1995), Finance Chair (c. 1995)
T. Frank Bartle, Kerr County Contact (1989)
Patrick Barton, Staff Assistant (2007-2008)
Jeri Barthel, District 10 Representative (c. 1995)
Kendall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Marshall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Daniel Behrman, Campaign Coordinator (2016-2018)
Christie Bellinger, District 22 Representative (2017-2018), Membership Coordinator (2017-2018)
Wes Benedict, Executive Director (2004-2008)
Russell Bennett, District 17 Representative (2016-2017)
[[[Jessi Bennett]], PR Director (2018)
George Berry, Nueces County Chair (2017}
Michael Bird, District 25 Representative (c. 1995)
Steve Bissett, Denton County Contact (1989)
Ben Bjerkeli, Galveston County Contact (1989)
Melanie Black, Navarro County Chair (2018}
Rhys Blavier, District 4 Representative (2010-2011)
Dan Boggs, District 31 Representative (2016-2018)
Tony Bonar, District 24 Representative (2016-2018), Taylor County Chair (2016-2018)
Jessie Bouley, District 11 Representative (2010-2012?)
Joye Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
William Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
Brandee Brown, District 1 Representative (2014-2015), Gregg County Chair 2016-2018
Mary Ann Bryan, District 7 Representative (2008-2010)
Jason Buie, District 15 Representative (2014-2015, 2016-2017)
Cory Burch, Victoria County Chair (2017-2018}
Joe Burnes, Llano County Chair (2018}
Allen Burney, Burnet County Chair (2016-2017)
Barbara Burwell, Jones County Chair (2010-2012)
Randy Butler, District 30 Representative (2015)
Robert Butler, District 5 Representative (2011-, 2014-2016), Executive Director (2009-2010)
Whitney Bilyeu, District 7 Representative (2014-2016)
Jeff Calvert, Region 3 Representative (1975-?)
Valarie Campos, Press Relations Coordinator (2017)
Melissa Martinez Carrasco, District 26 Representative (2010-2011?)
Ed Carruthers, Region 2 Representative (1975-?)
Nicholas Carbone, District 17 Representative (2017-2018)
Kim Case, Lampasas County Chair (2010-2012)<BR / Joe Castner, Lubbock County Chair (2016-2018)
Brad Clardy, District 28 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018), Lubbock County Chair (2010-2012), Lubbock County Contact (1989)
Chris Clark, Rains County Chair (2010-2012)
Laura Coker-Garcia, Secretary (2004-2008), District Representative
William Collins, District 29 Representative (2014-2016), El Paso County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Edward Colliver, District 9 Representative (2014-2015)
Jeffrey Conner, District 8 Representative (2017-2018)
Jay Cookingham, District 7 Representative (2008-2011?)
Bobby Copeland, District 22 Representative (2009-2010)
Ruban Corvalan, District 25 Representative (2016)
Peter Cox, District 10 Representative (2014-2016, 2016-2017)
Michael Coyne, District 12 Representative (c. 2011)
Emily Cowan, District 14 Representative (2009-2010)
Cheryl Criswell, Anderson County Chair (2013-2014)
David Wallace Croft, District 9 Representative (2001-c.2004)
James Crossman, District 11 Representative (2014-2016, 2016-2018), Galveston County Chair (2016-2018)
Preston Crow, Wichita County Chair (2010-2012)
Barbara Cunningham, District 5 Representative (2002-2004), Publications Committee Chair, Lone Star Liberty editor
Jeff Daiell, District 13 Representative (2008-2011)
David Daneil, Tarrant County Contact (1989)
Justin Daniel, Nacogdoches County Chair, 2016-2018
Arthur "Chip" Darby, Harden County Chair, 2017-2018
Lauren Daugherty, Executive Director (2013-2015), District 22 Representative (2015-2016, 2016-2018), McLennan County Chair (2016-2018)
Scott Davis, District 11 Representative (2016)
Richard DeAses, Victoria County Chair (2017)
Russell DePoy, District 11 Representative (2014-2015); District 1 Representative (2017)
Calvin DeWeese, Wichita County Chair (2016-2018)
Art DiBianca, Assistant Executive Director (2004?-2007?), Data Manager (2007?-2011?), District 14 Representative (c. 2011)
Pat Dixon, District 14 Representative (2002-2004)
Kitty Doll, Region 2 Representative (1975-?)
Corey Domingue, Orange County Chair (2018)
Rick Donaldson, Rockwall Count Chair (2011-2012, 2016-2018)
Michael Dooling, District 16 Representative (2014-2015)
Dan Dotson, Young County Contact (1989)
Tim Dove, District 2 Representative (2002-2004)
Frederick Drew, District 27 Representative
Ryan Dudley, Nueces County Chair (2010-2012)
Melanie Dunn, Rockwall County Contact (1989)
David Durbin, District 8 Representative (2002-2004)
Lizabeth Eason, Bowie County Chair (2010-2012)
Ken Edwards, Bandera County Contact (1989)
Jarrod Eicher, District 31 Representative (2014-2015)
Rita Ekholdt, El Paso County Contact (1989)
Erik Ellison, District 5 Representative (2016-2018). IT Manager (2016-2018)
Peter Elloway, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004)
Jon Elordi, Data Analyst (2016-2018)
Parker Embry, Coalition Liaison (2017)
Eric Espinoza, District 9 Representative (2016)
Jay Estrada, District 31 Representative (2014-2015)
Aubrey Eyrolles, District 8 Representative (2017), Candidate Coordinator (2016-2017), PR Director (2017)
Ben Farmer, District 14 Representative (2016), PR Director (2016-2017), Ector County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Paul Farris, District 5 Representative (2002-2004)
Heather Fazio, Membership Coordinator (2010-2014?)
James Felber, Denton County Chair (2016-2018)
Wayne Fleming, Tyler County Contact (1989)
Michael Figaro, District 11 Representative (2010-2014)
Matt Finkel, District 14 Representative (2008-2012?), Travis County Chair (2010-2012)
TE Finnegan, District 6 Representative (2014-2015)
T. Evan Fisher, District 16 Representative
Shawn Flanagan, Nueces County Chair (2017-2018)
Eugene Flynn, District 23 Representative (2002-2003; 2008-2010, 2011-2012, 2018-2020), Secretary (2010), Data Analyst (2016-2018), Historian (2016-2018)
Vicki Flores, District 23 Representative (2002-2004)
Heinrich Foltz, Hidalgo County Chair (2010-2012, 2016-2018)
Scott Ford, District 4 Representative (2016-2018)
Richard Forsythe, District 30 Representative (2010?-2012?)
Stephanie Franklin, Midland County Chair (2016-2017)
Timothy Frazier, District 12 Representative (2016-2017)
Jill Friedman, Brazoria County Chair (2016-2018)
Warren Funk, Kerr County Chair (2018}

G-N

Anthony Garcia, Treasurer (2004), District Representative
Roger Gary, District 26 Representative (2009-2010, 2014-2016, 2017-2018)
Clayton Gee, Stephens County Chair (2010-2012)
Ken George, Hays County Chair (2011-2012)
Lane Gergely, Guadalupe County Chair (2010-2012)
James Gholston, District 30 Representative (2001-2004, 2005, 2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)
Leon Ginn, District 30 Representative (2014)Ben Neece, Denton County Chair (2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)
Virginia Ginn, District 12 Representative (2010-2011)
Kathie Glass, District 7 Representative (2011-2014, 2016-2018), Harris County Chair (2016-2018)
Tom Glass, District 7 Representative (2011-2012, 2014-2016, 2016-2018),
Anthony Gonzales, District 10 Representative (2017-2018)
Mary Lee Gowland, Kerr County Chair (2011-2012, 2016-2018)
Megan Gray, District 12 Representative (2008-2009)
Phil Gray, District 1 Representative (2016-2018)
Gordon Greer, Jasper County Chair (2016-2017)
Mike Grossberg, Free Texas Editor (1979-1982), Publications Director (1981)
Kathy Guire, District 15 Representative (c. 1995)
Kevin Hagan, District 12 Representative (2002-2004)
Tom Hagan, District 24 Representative (2014)
Chad Hamill, Johnson County Chair (2017-2018)
Ann Marie Hammond, Region 1 Alternate (1975-?)
Sheryl Haney, Brown County Contact (1989)
Michael R. Hansen, Jackson County Chair (2011-2012), District 18 Representative (2011-2013?)
George Hardy, Fort Bend County Chair (2016-2018)
Catherine Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
James Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
Kiva Harris, District 30 Representative (2017-2018)
Steven R. Harris, District 5 Representative (2016-2017), Social Media Coordinator (2017-2018)
Steven Haskett, District 14 Representative (2017-2018)
Michael Haven, Waller County Chair (2010-2012)
John Hawley, District 23 Representative
Nathan John Haydon, Grayson County Chair (2010-2012)
Robin Hayter, Victoria County Chair (2016-2018}
Laurie Hazen, Brazos County Contact (1989)
David Helber, Dallas County Chair (1972}
Joyce Hendrix, Bexar County Contact (1989)
Barry T. Hill, District 31 Representative (2016-2018)
Jim Holdar, District 27 Representative (2010?-2011)
Eric Holdt, District 7 Representative (2010-2011)
James Holland, Talent Coordinator (2016-2018)
Mary Holland, Catering Coordinator (2016-2018), Registration Coordinator (2016-2018)
Jon Hom, District 17 Representative (2017-2018)
Mike Holmes, District ? Representative (1972), Harris County Chair (1972)
Betty Howard, Kaufman County Contact (1989)
Rock Howard, District Representative, Political Director (2001-2002)
Marcus Huffer, District 16 Representative (2014)
Clint Hulsey, Johnson County Chair (2010-2012)
Clayton Hunt, District 6 Representative (2014), Social Media Coordinator (2016-2018)
Richard Hunter, Brazoria County Chair (2011-2012, 2012)
Marlan Hurt, Wichita County Contact (1989)
Kevin Hutchinson, Teasurer (2010-2012)
Dave Hutzelman, Region 3 Representative (1975-?)
Lou W Imholt, District 8 Representative (c. 1995), Organizing & Outreach chair (c. 1995)
Dennis Ireland, Johnson County Contact (1989)
Kent Ivey, Howard County Chair (2017-2018)
Mike Jacobellis, Jefferson County Chair (2011-2012)
Christopher Jagge, District Representative, Organizing & Outreach Committee Chair (2000-2002), Brazos County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)
Doug Johnson, Randall County Contact (1989)
Gary Johnson, Secretary (1989,2014-2016), District 14 Representative (2010-2011), District 21 Representative (2016-2018), Publicity & Advertising Chair (c. 1995), Travis County Contact (1989)
Johnny Johnson, District 17 Representative (2014-2015)
Keith Johnson, District 2 Representative (2002-2004)
DeAnna Jones, San Jacinto County Chair (2018)
Michael Jones, District 8 Representative (2014-2016, 2016)
John Jones, District 10 Representative (2008-2010)
Whitney Jones, District 10 Representative (2017), Campaign Coordinator (2016-2017)
Ronnie Juranek, Klebery County Chair (2010-2012)
Tom Kane, District 21 Representative (2002-2004)
Jim Keller, District 25 Representative (2017-2018)
Donald Kelley, Aransas County Contact (1989)
Bill Kelsey, Bastrop County Contact (1989)
Tanya Kennedy, District 22 Representative (2014-2015)
Bob Kim, Brewster County Contact (1989)
Fred King, McLennan County Contact (1989)
Howrad J. King, Jr., Medina County Contact (1989)
Brian E. Kirby, Midland County Chair (2017-2018)
Brenda Kistler, District 4 Representative (2014)
Vern Kirby, District 13 Representative (2016)
Ed Kless, Collin County Chair (2016-2018), Social Media Coordinator (2016-2018)
Eric Klinker, District 17 Representative (2014-2015), 'Wise County Chair (2012-2014)
Jennifer Koehn-Gordon, Wise County Chair (2010-2012)
Mike Kolls, District 12 representative (2014-2015)
Kelly Kope, District 16 Representative (c. 1995), Campaigns & Elections chair (c. 1995)
John Kormylo, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004?), Harris County Contact (1989)
Alma Kucymbala, Chair (1982?-1984?)
Ivan Kusjanovic, District 13 Representative (2016)
Brian Kuzma, Secretary (2008-2010)
Ryan Lambert, Ector County Chair (2016-2018) District 31 Representative (2014-2015)
Honey Lanham, Chair (1980?-1982?)
Rob Lapham, District 18 Representative (2010, 2012, 2014-2015), Ombudsman (2010), Executive Director (2010-2011?)
Tom Laurent, Walker County Chair (2010-2012, 2016-2018)
Jay Lawrence,Systems Administrator (2016-2018)
Emily Lee, Parker County Chair (2016-2018)
Michael Lee, District 17 Representative (2010-2014), Fort Bend County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Michael Lee, McCulloch County Chair (2018)
Robert Lee, Parker County Chair (2010-2012)
Ross Leone, District 21 Representative (2016-2018)
Ross Leone III, Guadalupe County Chair (2016-2018)
Chad Lindsey, Lamar County Chair (2016-2018)
Desarae Lindsey, Henderson County County (2016-2018), Campaign Coordinator (2016-2018)
J. Tyler Lindsey, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)
Bob Lockhart, Treasurer (1986-2004)
Mark Loewe, District 25 Representative (2016-2018)
Vance Lowry, District 1 Representative (2010-2012+), Upshur County Chair (2010-2012, 2016-2017)
Denise Luckey, Marketing Director (2014)
Dave Luckstead, Nueces County Contact (1989)
Joe Lusardi, Treasurer (1989)
Lili Lyddon, Madison County Chair (2010-2012)
Joe Marcom, District 6 Representative (2008)
Jennifer Martin, Gregg County Chair (2011-2012)
Timothy Martinez, Comal County Chair (2016-2018), Events Director (2016-2018)
David Mason, District 8 Representative (2008-2012?)
David Matuschak, Campus Outreach Coordinator
C B Mauldin, Region 1 Representative (1975-?)
Tom Maxton, District 2 Representative (2002-2004)
Brian McCauley, District 26 Representative (2016)
Charles McCreary, Editor, Lone Star Liberty (c. 1995), Publications Chair (c. 1995)
Elizabeth McDonnell, District 30 Representative (2016-2017)
Bill Machnis, District 18 Representative (2014)
Ed Maddox, District 23 Representative (2014)
Jay Manifold, District Representative (c. 1991)
Bryan McAninch, Collin County Chair (2010-2012)
Barbara McComb, Tarrant County Secretary (1972)
Kerry McKennon, District 28 Representative (2014-2016, 2016-2018), Hale County Chair (2016-2018), County Coordinator (2016-2018)
Guy McLendon, District 13 Representative (2010-2012?), Harris County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)
Jack McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Linda McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Leonard Metters, District 8 Representative (2016)
Everitt Mikey, Swisher and Hale County Contact (1989)
Allen Miller, District 3 Representative (2018), Legislative Coordinator (2017-2018)
Debra Miller, District 24 Representative (2016)
Linda Mills, Atascosa County Contact (1989)
Ed Mishou, District 27 Representative (2011-2014)
Nancy Mishou, District 27 Representative (2011-2014)
Royce Mitchell, Jr., District 11 Representative (2002-2004)
Gordon Mobley, District 24 Representative (2008-2009), Dallas County Contact (1989), Bell County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)
Mase R. Molina, District 20 Representative (2016)
David Allen Monroe, District 4 Representative (2016-2018)
Kirk Moore, Montgomery County Chair (2016-2017)
William "Mike" Moore, Bastrop County Chair (2016-2018)
Randall Morgan, District 8 Representative (c. 1995)
John Jay Myers, District 23 Representative (2009-2011)
Geoff Neale, Chair (1998-2000, 2000-2002), Treasurer (2004-2006. 2007), District 14 Representative (c. 2008)
Nancy Neale, District 14 Representative (c. 1995), District Representative (c. 2001), Publicity & Advertising Committee Chair
Brian Neatherlin, District 31 Representative (2016)
Ben Neece, Cameron County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012)
Bennett Neiman, District 14 Representative (2016)
Lan Nelson, Walker County Contact (1989)
Dakota Newman, District 19 Representative (2017-2018)
Stan Norred, district 11 representative (2008-2010)
Dallas Norvell, Region 2 Alternate (1975-?)

O-Z

Bill Oliver, District 24 Representative (2024-2016)
Paul Osborn, District 16 Representative (2008-2010)
Tom Owens, Midland and Ector County Contact (1989)
Christie Pearson, Gulf Coast Director (2010-2011)
Charles F. Parkes III, District 1 Representative (2012-2014)
Amie Parsons, North Texas Director (2010)
Hugh Parsons, District 18 Representative (2008)
Allen Patterson, District 10 Representative (2009-2010, 2014-2015)
Jennefer Payne, Jasper County Chair (2018)
Carla Pealer, District 14 Representative (2016-2017)
Patrick Peavy, District 8 Representative (2014)
Jan Peck, Tarrant County Chair (1972)
Jamie Perez, District 29 Representative (2016)
Rene Perez, District 9 Representative (2017-2018)
Paul Petersen, District 16 Representative (2008-2010, 2010-2012), Dallas County Chair (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)
James Phillips, Midland County Chair (2010-2012)
Dianne Pilcher, Executive Director (1986-1988)
Chris Porter, Dallas County Secretary (1972)
Barbara Pratt, Tom Green County Chair (2010-2012)
David Preston, District 2 Representative (c. 2013)
Doug Crall Price, Jefferson County Chair (2018)
Joel Kirk Price, Bandera County Chair (2018)
Jim Prindle, District 8 Representative (2010-2011)
Keith A. Pyron,District 1 Representative (2016)
Kevin Rafferty, Data Analyst (2016-2018)
Tom Rainey, Nacogdoches County Chair (2010-2012)
Joshua Ramey, Navarro County Chair (2017-2018)
Richard D. Ramsey, Jasper County Chair (2010-2012)
Eric Rathbone, Smith County Chair (2010-2012)
Gary Rayford, Anderson County Chair (2016-2017)
Pru Rearden, District 15 Representative (2010-2011)
Nick Reed, Press Relations Coordinator (2016-2018)
David Reichert, District 22 Representative (2014-2016, 2016)
Derrick Reiner, Leon County Chair (2016-2018)
Randy Remington, Llano County Chair (2010-2012)
Robert Restivo, District 28 Representative (2002-2004)
Coy Reynolds, District 22 Representative (2008-2010)
Marianne Robbins, Secretary (c. 1995)
Kate Roberts, Hardin County Chair (2010-201r)
Gil Robinson, District 22 Representative (2014-2016), Bexar County Chair (2016-2018), Membership Coordinator (2016-2018)
Harry Robinson, Secretary (1975-?)
Tammie Robinson, Tom Green County Chair (2016-2018)
Jon Roland, District 24 Representative (?-2012)
John Rowan, General Counsel (c. 1995)
David Schaab, Grayson County Chair (2017-2018)
Ashley (Johnson) Scheirman, District 13 Representative (2014-2015), Media Manager (c. 2014)
Elliott Scheirman, District 15 Representative (2014-2015, 2016)
Loren Schneiderman, Travis County Chair (2016-2018)
Jennifer Schradeya, District 14 Representative (2014-2016)
Terrence & Bonnie Schrault, Cameron County Contacts (1989)
George Schwappach, Campaigns & Elections Committee Chair (2000?-2002), District 24 Representative (2002-2004)
Liz Scripter, District 9 Representative (2016-2018), Tarrant County Chair (2016-2018), Database Administrator (2016-2018)
John Shuey, District 9 Representative (2008-2011), District 12 Representative (2014-2016)
Warren Sippel, Jr., District 9 Representative (2010)
Ryan Simpson, District 14 Representative (2018), Legislative Coordinator (2016-2017), Political Director (2017-2018)
Alan Smith, District 2 Representative (2002-2004)
Lance Smith, Finance Committee Chair, District 7 Representative (2002-2004)
Mark Alan Smith, District 15 Representative (2016-2018)
Rhett Smith, District 26 Representative (2016-2017), Eastland County Chair (2017-2018)
Zackary Smith, District 16 Representative (2010-2012)
Bob Smither, District 11 Representative (c. 1995), Technical Director (?-2015?), Galveston County Chair (2010, 2010-2012)
Johnny Smythers, District 29 Representative (2014-2016, 2016-2018)
Meridith Snider, McLennan County Chair (2010-2012)
Benjamin Song, District 10 Representative (2016-2017)
William Sparkman, District 9 Representative (2008-2010)
John Spivey, District 10 Representative (2010, 2011-2012), District 12 Representative (2016-2018), Tarrant County Chair (2010-2012)
Ken Stanford II, District 9 Representative (2014)
Mike Stephens, Region 1 Representative (1975-?)
Darin H. Stone, El Paso County Chair (2016-2018)
William Strange, District 8 Representative (2008-2010, 2011-2012), District 23 Representative (2014)
James Strohm, District 14 Representative (2014-2015)
Jim Stutsmen, District 25 Representative (2009-2014)
Calvin Tait, Burnet County Chair (2018)
George Thixton, Kaufman County Chair (2011-2012)
Arthur Thomas, Secretary (2016-2018), Assistant Executive Director (c. 2008), District 25 Representative (2014-2016), IT Assistant (c. 2014),
Jim Thompson, District 30 Representative (2002-2004)
Greg Tidd, Randall County Chair (2010-2012)
Bob Townsend, District 15 Representative (2002-2004), District 4 Representative (2014-2015)
Georgiann Trammell, Region 3 Alternate (1975-?), Harris County Secretary (1972)
Mitchel "Mick" Truitt, Nolan County Chair (2010-2012)
Paul Tuma, "Hill County Chair (2016-2017)
Kevin Tunstall, District Representative
John Turnbow, District 28 Representative (2002-2004)
David Turner, District 13 Representative (2017-2018)
Bobbie Tyler, "Hockley County Chair (2012)
Laura Ann Valle, District 25 Representative (2010-2013?), District 26 Representative (2014), District 19 Representative (2016-2018), Bexar County Chair (2010-2012, 2012-2014)
Cassie Villela, District 19 Representative (2014-2016, 2016), Treasurer (2018-2020)
Gilberto Villela, District 19 Representative (2014-2015)
Eddie Vogt, Kendall County Contact (1989)
Randy Waibel, District 11 Representative (c. 1995)
Barbara Walker, Wilson County Contact (1989)
Richard E. Walker, Database Committee Chair, District 14 Representative (2002-2004)
Kennith Walston, Orange County Chair (2016-2017)
Joseph Wardlaw, Randall County Chair (2016-2018)
Kory Watkins, Hunt County Chair (2016-2018), District 2 Representative (2016-2018)
John Watts, Lamar County Chair (2010-2012)
Nathan Watts, District 17 Representative (2016-2018)
Matt Wavering, Kaufman County Chair (2016-2018)
Allen Weatherford, District 1 Representative (2010-2012, 2015-2016)
Pat Wedel, District 25 Representative (c. 1995)
Craig Weems, District 5 Representative (2008)
Stephanie Berlin Weiss, Secretary (2000-2004)
Cynthia "Cyndy" Welch, Robertson County Chair (2017-2018)
Robert West, District 12 Representative (2001-2004)
Krista Wheatly, District 31 Representative (2002)
Ernie Whiteside, District 9 Representative (2001-2002)
Matthew Whittington, District 5 Representative (2016-2018), Williamson County Chair (2016-2018)
Anastasia Wilford, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Media Manager (c. 2014), Operations Director (2016-2018)
John Wilford, Treasurer (2014-2016), District 3 Representative (2012-2014), Cherokee County Chair (2011-2012, 2012-2013)
Chris Williams, Treasurer (c. 2006)
Curtis Ray Williams, Potter County (2016-2018)
Resa Willis, District 16 Representative (2016-2017), District 2 Representative (2017), Development Director (2017)
Charles Wood, Bastrop County Chair (2013-2014)
Lynna Wright, Washington County Chair (2010-2012)
Rudy Wright, District 1 Representative (2014-2015), Smith County Chair (2016-2018)
Lee Wrights, District 24 Representative (2010-2014), Burnet County Chair (2012-2014)
Alex Young, San Patrico County Chair (2010-2012)
Chuck Young, District 25 Representative (2010-2011?)
John Zappone, District 4 Representative (2011?-2012)
Bo Zimmerman, District 5 Representative (2010-2012, 2014-2016), Williamson County Chair (2010-2012), Application Developer (2016-2018)

Candidates

main article: List of Texas Candidates

The Texas election code provides for two classes of political party, and the requirements it imposes are presently both a blessing and a curse. At present, only the Democratic and Republican Parties operate under the rules for parties that nominate conventions by primary. Second-tier parties nominate by convention, and it was the second tier rules that the Republican Party was operating under at the start of the 20th Century. The rules to qualify for convention-nominating parties was changed in 1967 from an organizational requirement (delegates from 20 organized counties that held county conventions at the state convention) to a petition-gathering one that instead is essentially a fundraising barrier -- one that rather than forcing parties with growth potential to build up, ignores organizational capability and instead drains the pockets of their memberships, except in cases such as in 2010 when Republican Party operatives appear to have been responsible for paying more than half a million dollars to get the Green Party back on the ballot. Another party to have ballot access as a convention-nominating party since the mid-1990s is the now defunct Natural Law Party. Fortunately, unlike other states, Convention nominating parties, as they do not cost taxpayers money to select their candidates, do not have the state collecting a fee or requiring petition signatures to avoid the administrative fee. This makes it less difficult to recruit candidates in Texas than other states, as long as the Libertarian Party can stay on the ballot. Since 1980 there has only been one election cycle where the Texas LP failed to get its candidates on the ballot (1984). Petition gathering efforts by the Constitution Party, the Green Party, and independent Ralph Nader for President were unsuccessful.

In order to maintain ballot access, Texas, like many states, puts in requirements that force smaller parties to pursue statewide races that are nearly impossible to win in order to maintain ballot access, and most parties, unlike the Texas LP, are generally unable to stay on the ballot. The requirements are 2% in a gubernatorial race and 5% for any other statewide race to stay on the ballot without being forced to petition.

As has been pointed out many times by chair Pat Dixon, when the Texas LP talks to legislators in the capital it can do something no other pro-freedom organization can do. It's not offering favors or campaign contributions or public relations. It's telling them that they're going to be facing our candidates in the next election, and the more they grow the state government the more voters will vote for the LP candidate instead of them.

2018 statewide candidates include:

Elections

See: Libertarian Party of Texas Historical Election Results

Noteworthy Elections

Size and Influence

Year Minimum
Unique
Voters
Signature
Members
(Dec)
LNC
Total Donors
2004 - 2016
Or
Active Members
1972 - 2003

(Dec)
2017 9,434 1,122
2016 462,251 9,980 1,609
2015 9,064 851
2014 503,492 8,912 911
2013 8,640 993
2012 1,331,364 8,276 1,061
2011 7,760 951
2010 684,005 7,540 948
2009 7,299 951
2008 1,043,642 6,926 1,012
2007 (Nov) 6,469 (Nov) 807
2006 830,780 6,239 758
2005 5,742 1,029
2004 843,911 (Aug) 1,205
2003 1,033
2002 180,870 1,249
2001 1,445
2000 860,206 1,746
1999 1,608
1998 495,691 1,534
1997 1,068
1996 604,984 1,143
1995 756
1994 591,252 640
1993 613
1992 410,614 723
1991 588
1990 444,434 515
1989 518
1988 225,018 350
1987
1986 267,872
1985
1984
1983
1982 115,756
1981
1980 86,654
1979
1978 280
1977
1976 575
1975
1974
1973
1972 394

External Links


State Organizations of the National Libertarian Party
Alabama | Alaska | Arizona | Arkansas | California | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Kentucky | Louisiana | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Mississippi | Missouri | Montana | Nebraska | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | North Dakota | Ohio | Oklahoma | Oregon | Pennsylvania | Puerto Rico | Rhode Island | South Carolina | South Dakota | Tennessee | Texas | Utah | Vermont | Virginia | Washington | West Virginia | Wisconsin | Wyoming